Etusivu Tietoa toiminnasta Taiteilijat Myyntikokoelma Kannatusjäsenet Taidegrafiikka



Edelliset näyttelyt »
Tulevat näyttelyt »
Näyttelyhaku »

ETUSIVULLE »

 

 

Laura Miettinen

Illuminaatioita

27.6. - 20.7.2007


Illuminaatioita –näyttely on nimetty Rimbaudin runoteoksen mukaan. Sen nimesi runoilijan ystävä Verlaine, Illuminations, englannin kielen painted plates, värikuvat, käsitteen pohjalta.

Näyttelyssäni Illuminaatioita nähdään todellisien kuvien läpi, katsotaan toiselle puolelle. Kuvan todellisuus voi vääntyä houreeksi ja sisältää samalla kipeitä totuuksia elämästä ja tunteista. 1800 –lukua määrittävä Le mal du siècle, vuosisadan tauti, on tulkittu myös ”selittämättömäksi murheeksi, oudoksi menetyksen tunteeksi”. Illuminaatioita – näyttelyssä tämä romantiikan taakka on työskentelyni lähtökohta. Tässä näyttelyssä haluan kuvata niitä hetkiä, jolloin kaiken näkee toisin.

Työskentelyni pohjautuu valokuvaan ja vaihteleviin grafiikan menetelmiin. Pigmentinsiirtomenetelmän rosoisuus ja epätäydellisyys heijastaa näyttelyni sisällöllisiä pyrkimyksiä.

Laura Miettinen



Turun Piirustuskoulussa taidegraafikoksi opiskellut Laura Miettinen on valmistuttuaan 1995 pitänyt yksityisnäyttelyitä ja osallistunut useisiin yhteisnäyttelyihin. Miettinen on valtion kuvataidetoimikunnan jäsen ja toimii aktiivisesti Turun Taidegraafikoissa ja Turun Taiteilijaseurassa. Turun ammattikorkeakoulun Kuvataiteen koulutusohjelmassa (ent. Turun Piirustuskoulu) hän on opettanut taidegrafiikkaa vuodesta -98. Hän asuu ja työskentelee Turussa.
Laura Miettisen teoksia on mm. Suomen valtion, Turun Taidemuseon ja Turun kaupungin kokoelmissa.


 

Raunioiden houkutus, 2007, pigmentinsiirto, akryyli ja kynä


 

 

 

 

 

 

 

Kuva: yksityiskohta Tuula Lehtisen teoksesta Korusasetelma, 1997, akvatinta, fotoetsaus.

 

 

 

 

 

 

 

Risteys, 2007, pigmentinsiirto, akryyli

 

 

 

 

info@taidegraafikot.fi